Wejście w głęboki, powolny sen i niezakończenie normalnego cyklu snu może skutkować zjawiskiem znanym jako bezwładność snu, gdzie czuje się grogię, jest się zdezorientowanym, a jeszcze bardziej sennym niż przed rozpoczęciem drzemki. W celu osiągnięcia optymalnej wydajności po zatrzaśnięciu, drzemka etapu 2 musi być ograniczona do początku cyklu snu, w szczególności etapów snu N1 i N2, zazwyczaj 18-25 minut.

Producent materacy -normy surowcowe

Eksperymentalne potwierdzenie korzyści tej krótkotrwałej drzemki pochodzi z badań Uniwersytetu Flinders w Australii, w których zasypiano 5, 10, 20, lub 30 minut. Największa natychmiastowa poprawa wskaźników czujności i sprawności poznawczej nastąpiła po 10 minutach snu. Sen 20 i 30 minutowy wykazywał oznaki bezwładności snu zaraz po drzemkach i poprawę czujności ponad 30 minut później, ale nie do większego poziomu niż po 10 minutach snu. Więcej czytaj w artykule: O czym pamiętać, robiąc zakupy w sklepach z materacami?

Sypialnia aranżowana - producent materacy

Osoby które regularnie zażywają owe krótkie drzemki lub kataklizmy jak je kiedyś nazywano, mogą wypracować sobie dobre pojęcie o czasie jaki im najbardziej odpowiada, a także jakie narzędzia, otoczenie, pozycja, oraz związane z tym czynniki pomagają osiągnąć najlepsze wyniki. S drzemki Power są skuteczne nawet wtedy, gdy harmonogramy pozwalają na sen przez całą noc. Mitsuo Hayashi i Tadao Hori udowodnili, że drzemka poprawia sprawność umysłową, nawet po całonocnym śnie.

Producent materacy normy produkcyjne

Brytyjscy badacze zbadali krótką drzemkę poprzedzającą spożycie kofeiny. Na symulatorze jazdy i serii badań Horne i Reyner przyjrzeli się efektom zimnego powietrza, radia, przerwy bez drzemki, drzemki, pigułki kofeinowej vs placebo i krótkiej drzemki poprzedzonej kofeiną na lekko pozbawionych snu przedmiotach. Kofeinowa drzemka była zdecydowanie najskuteczniejsza w zmniejszaniu „incydentów” i subiektywnej senności podczas jazdy. Kofeina w kawie działa alarmująco przez pół godziny, dlatego „krótka (<15min) drzemka nie jest narażona na szwank, jeśli jest spożywana bezpośrednio po kawie”.

Współczesny pomysł na polifazowy sen polega na unikaniu długich snów, a zamiast tego na regularnym, krótkich drzemkach. Sara Mednick, której badania snu badają efekty wbijania gwoździ, zamieściła w swojej książce „Take a Nap!..” rozdział „Extreme Napping”! W odpowiedzi na pytania czytelników dotyczące „ubermańskiego” harmonogramu „polifazowego spania”, skomentowała to następująco:

Praktyka ta opiera się na jednej ważnej hipotezie, że nasze rytmy biologiczne są zdolne do adaptacji. Oznacza to, że możemy trenować nasze wewnętrzne mechanizmy nie tylko kiedy śpimy i budzimy się, ale także kiedy mamy głodować, mieć energię do ćwiczeń fizycznych, wykonywać czynności umysłowe. Wychodzimy z tej hipotezy, że mamy prawo regulować nasz nastrój, metabolizm, temperaturę ciała, endokrynologię i reakcję na stres, w zasadzie wszystko, co znajduje się w tym pojemniku z ciałem, który nazywamy domem. Zaprawde, wyczyny Ubermana!