Klucz umywalkowy, czasami nazywany kluczem zlewozmywakowym, jest narzędziem hydraulicznym używanym w ograniczonych przestrzeniach do obracania trudno dostępnych lub niemożliwych do uzyskania elementów złącznych za pomocą klucza hydraulicznego lub innego rodzaju kluczy. Na przykład nakrętki gwintowane stosowane do mocowania baterii do zlewozmywaków są często umieszczane w głęboko zagłębionych miejscach, do których dostęp można uzyskać tylko za pomocą klucza umywalkowego.

Mikrometr – wykaz producentów

 • Holtzapffel, angielski producent tokarek oraz narzędzi do wytaczania i krawędzi, Londyn
 • Alexander Mathieson & Sons, szkocki producent narzędzi skrawających, Glasgow
 • T. Norris & Son, angielski producent samolotów, Londyn
 • Edward Preston & Sons, angielski producent narzędzi do obróbki drewna i żelaza, Birmingham, 1825-1932
 • Stanley, amerykański producent narzędzi
 • Stewart Spiers, szkocki producent samolotów szlachetnych, Ayr

Lista kolektorów narzędzi:

 • Ken Hawley
 • Henry Chapman Mercer
 • Luigi Nessi
 • David R. Russell
 • Rafael Salaman
 • Eric Sloane

Klucz umywalkowy składa się z długiego wału z parą asymetrycznych szczęk na jednym końcu i poprzecznego uchwytu na drugim końcu. Obydwie szczęki tworzą zespół, w którym szczęki są połączone sworzniem obrotowym. Jedna ze szczęk jest zamocowana względem wału, a druga jest wygięta i sprężynowana względem szczęki stałej tak, aby automatycznie zamykała i chwyciła łącznik. Gdy wał jest obracany w kierunku, który powoduje, że zakrzywiona szczęka prowadzi sworzeń obrotowy, szczęki zwiększają przyczepność na śrubie wraz ze wzrostem momentu obrotowego wału, umożliwiając operatorowi zastosowanie momentu obrotowego na śrubie bez poślizgu. Poprzeczny uchwyt przechodzi przez luźno dopasowany otwór w wale, dzięki czemu można go przesunąć w celu dostosowania do ciasnych przestrzeni lub wydłużyć w celu zwiększenia dźwigni.

Mikrometr - przyrząd do mierzenia małych pomiarów

Mikrometr dopasowany

Szczęka stała jest mocowana do wału za pomocą sworznia obrotowego tak, aby cały zespół szczęk mógł obracać się wokół osi prostopadłej do wału. Umożliwia to obracanie szczęk na końcu wału w taki sposób, że można je „obrócić”, co umożliwia użycie narzędzia do dokręcenia lub poluzowania elementu złącznego.

Ograniczniki mechaniczne ograniczają ten obrót do 180°, tak że gdy zespół szczęk spoczywa na ograniczniku, szczęki są prostopadłe do wału i w ten sposób ustawione w jednej linii z łącznikiem. Gdy wał jest utrzymywany w pozycji pionowej, szczęki są automatycznie mocowane grawitacyjnie do ogranicznika. Klucze płaskie są dostępne zarówno z uchwytami o stałej długości, jak i teleskopowymi. Płaszczyzna blokowa jest małą płaszczyzną ręczną do obróbki drewna, która zazwyczaj posiada łopatkę wyściełaną pod niższym kątem niż inne płaszczyzny, z ukosem do góry. Jest on przeznaczony do cięcia ziaren końcowych i zazwyczaj jest na tyle mały, że można go używać jedną ręką.

Według Patricka Stanley Blood and Gore, materiały marketingowe Stanley’a opisują pochodzenie nazwy tego narzędzia w następujący sposób: „W pierwszej kolejności wykonano samolot blokowy, który można łatwo trzymać w jednej ręce podczas strugania poprzecznego, zwłaszcza końców desek, itp.