Żywotność łożyska jest statystyczna: kilka próbek danego łożyska często ma krzywą dzwonową żywotności, przy czym kilka próbek wykazuje znacznie lepszą lub gorszą trwałość. Żywotność łożyska jest różna, ponieważ mikroskopijna struktura i zanieczyszczenie różnią się znacznie nawet wtedy, gdy makroskopowo wydają się one identyczne.


Łożyska przegubowe żywotność 10

Łożyska są często określane tak, aby zapewnić trwałość „L10” (poza USA, może być nazywana żywotnością „B10”) Jest to okres, w którym można oczekiwać, że dziesięć procent łożysk w danym zastosowaniu zawiodło z powodu klasycznej awarii zmęczeniowej (a nie jakiegokolwiek innego rodzaju uszkodzenia, takiego jak głód smarowania, błędny montaż itp.Żywotność łożyska L10 jest teoretyczna i może nie odzwierciedlać trwałości użytkowej łożyska. Łożyska są również klasyfikowane według wartości C0 (obciążenie statyczne). Jest to podstawowa dopuszczalna nośność jako wartość odniesienia, a nie rzeczywista wartość obciążenia.

Łożyska, ściągacze do łożysk Białystok - Sklep łożyska 'Serwisowa'

Łożyska przegubowe a ślizgowe

W przypadku łożysk ślizgowych niektóre materiały zapewniają znacznie dłuższą żywotność niż inne. Niektóre z zegarów John Harrison nadal działają po setkach lat z powodu drewna lignum vitae stosowanego w ich konstrukcjach, podczas gdy jego metalowe zegary rzadko pracują z powodu potencjalnego zużycia.

Łożyska przegubowe a łożyska elastyczne

Łożyska giętkie zależą od sprężystości materiału, a łożyska giętkie wielokrotnie gną kawałek materiału. Niektóre materiały zawodzą po powtarzającym się zginaniu, nawet przy małych obciążeniach, ale staranny dobór materiału i konstrukcja łożyska mogą sprawić, że trwałość łożyska będzie nieograniczona.

Mimo że długa żywotność łożysk jest często pożądana, czasami nie jest ona konieczna. Tedric A. Harris opisuje łożysko dla silnika rakietowego pompy tlenu, które dało kilka godzin życia, znacznie więcej niż kilkadziesiąt minut życia potrzebne.
Łożyska złożone w zależności od indywidualnych wymagań klienta (materiał nośny i mieszanki PTFE) łożyska kompozytowe mogą pracować przez 30 lat bez konserwacji. Łożyska oscylacyjne w przypadku łożysk, które są używane w zastosowaniach oscylacyjnych, stosowane są indywidualne metody obliczania L10.

Czynniki zewnętrzne żywotność łożyska zależy od wielu parametrów, które nie są kontrolowane przez producentów łożysk. Na przykład montaż łożyska, temperatura, narażenie na działanie środowiska zewnętrznego, czystość smaru i prąd elektryczny przez łożyska itp. Przetwornice PWM o wysokiej częstotliwości mogą wzbudzać prądy w łożysku, które mogą być tłumione za pomocą dławików ferrytowych.
Temperatura i ukształtowanie mikro powierzchni określa wielkość tarcia poprzez dotknięcie części stałych.
Niektóre elementy i pola zmniejszają tarcie, zwiększając jednocześnie prędkość.

Wytrzymałość i mobilność pomagają określić wielkość obciążenia, jakie może przenosić typ łożyska.
Czynniki wyrównujące mogą odgrywać szkodliwą rolę w zużyciu, a mimo to mogą być pokonane przez sygnalizację komputerową i inne rodzaje łożysk, takie jak lewitacja magnetyczna czy ciśnienie powietrza.