Statystyki Finlandia definiuje domek mieszkalny (fiński: mökki, fiński szwedzki: stuga lub willa) jako „budynek mieszkalny, który jest używany jako mieszkanie wakacyjne lub rekreacyjne i jest na stałe zbudowany lub wzniesiony na jego terenie”. Fińskie chaty są tradycyjnie budowane z bali, ale inne konstrukcje drewniane stały się powszechne. Zazwyczaj znajdują się one w pobliżu wody i prawie wszystkie posiadają saunę.

Domki holenderskie dla samotników

W Finlandii znajduje się 474 277 domków w 2005 r., kraj z 187 888 jeziorami i 179 584 wyspami, w tym wynajmowane domki letniskowe należące do firm hotelarskich, ale z wyłączeniem wiosek wakacyjnych i budynków na działkach ogrodowych. W 2005 r. wybudowano 4 172 nowe domki. Większość domków znajduje się w gminach Kuusamo (6 196 domków w dniu 1 stycznia 2006 r.), Kuopio (5 194), Ekenäs (Tammisaari – 5 053), Mikkeli (4 649) i Mäntyharju (4 630).

Formalną szwedzką nazwą domków jest fritidshus (dom wakacyjny) lub stuga, z których 680.000 w Szwecji (2007 r.). Według statystyk Szwecji około 50% ludności Szwecji ma dostęp do domu wypoczynkowego. W codziennej rozmowie Szwedzi nazywają domki lantstället (dom wiejski) lub stugan (dawno). Większość domów wypoczynkowych w Szwecji znajduje się wzdłuż wybrzeża i wokół głównych miast. Ceny różnią się znacznie w zależności od lokalizacji; nowoczesny dom nadmorski w pobliżu Sztokholmu może kosztować 100 razy więcej niż zwykła chałupa w wewnętrznych rejonach północnej Szwecji. Natomiast o używanych domkach angielskich na: Używany domek angielski – czy to się opłaca?

domek angielski całoroczny

Domki holenderskie dla rodzin

Do końca II wojny światowej tylko niewielka zamożna elita szwedzka mogła sobie pozwolić na domy wypoczynkowe – często zarówno duży dom nadmorski, jak i dom myśliwski na północy. Podczas gwałtownej urbanizacji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku wiele rodzin zdołało zachować stare gospodarstwa rolne, wiejskie domki i domki dla rybaków i przekształcić je w domy wypoczynkowe. Ponadto wzrost gospodarczy umożliwił nawet rodzinom o niskich dochodach zakup małych działek na wsi, gdzie można było wybudować proste domy. Dawne domy letniskowe w pobliżu dużych miast stopniowo przekształcano w stałe domy w wyniku rozrastania się miast.

Tradycyjna szwedzka chałupa jest prostym drewnianym i pomalowanym na czerwono domem pokrytym panelami. Mogą zawierać 1-3 małe sypialnie oraz małą łazienkę. W połączonej kuchni i salonie (storstuga) znajduje się zwykle kominek. Obecnie wiele domków zostało rozbudowanych o „pokoje zewnętrzne” (pokoje zewnętrzne częściowo ogrzewane z przeszklonymi ścianami i cienkim dachem) oraz duże tarasy drewniane. W wyniku reformy lodówki w 1979 roku, wielu właścicieli chałup wybudowało na swoich działkach dodatkowe pensjonaty.
Formalny norweski termin domki jest hittowy lub fritidsbolig (dom wypoczynkowy). W przeciwnym razie jest jak szwedzka chałupa. Pierwsze znane „domki” powstały w Rosji w XIX wieku, kiedy popularna była brytyjska kultura.